;


BUSTRYK - ZĄB widokowo malownicza,

najwyżej położona miejscowość w Polsce.     

W pobliżu ośrodka Harnaś I


-Kościół  OO Paulinów na Bachledówce, którego budowę rozpoczęto w 1985.

 Kamień węgielny górale  zawieźli do Ojca Świętego, do poświęcenia. Kościół na Bachledówce wyróżnia się piękną góralską snycerką. Boazerie wykonał Jan Skubisz z Ratułowa, a ołtarz Bronisław Miętus z Kościeliska. Świątynia została harmonijnie wkomponowana w górski krajobraz. Ołtarz, pulpit, konfesjonały i inne elementy wyposażenia wykonane są z różnego koloru drewna i bogato zdobione typowymi góralskimi motywami i wzorami geometrycznymi. Kościół został poświęcony przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego  w sierpniu 1991

- zabytkowy drewniany kościół św. Anny w Zębie z początków XX wieku ( 1 km ).  Budowę rozpoczęto w roku 1915, ukończono w 1921. W 1932 arcybiskup krakowski Adam Sapieha erygował parafię w Zębie, obejmującą dodatkowo wsie Bustryk i Sierockie.

 

- Wyciągi narciarskie - W Zębie znajduje się kilka wyciągów narciarskich, położonych na wschodnim i zachodnim zboczu grzbietu Gubałowskiego. Wszystkie są wyciągami orczykowymi o średniej długości jazdy 300 m.

Uprawianie biegów narciarskich w Zębie może nastręczać nieco trudności z uwagi na znaczne różnice terenu, można jednak pobiegać wykorzystując znakowane szlaki turystyczne, jakie przebiegają przez Ząb lub inne drogi i ścieżki nieuczęszczane przez samochody.

Ski-alpinizm najlepiej uprawiać oczywiście w samych Tatrach, lecz z uwagi na położenie Zębu w stosunku do innych miejscowości podhalańskich jest to możliwe również w samym Zębie, podobnie jak tzw. "narciarstwo na dziko", wystarczy wybrać odpowiedni stok i zapytać gospodarzy o zgodę na białe szaleństwo.

- trasy wycieczkowe i rowerowe -Miejscowość Ząb jest najwyżej położona w Polsce (1013 m n. p. m), leży na północnym stoku Gubałówki. Przebiegają tędy liczne szlaki turystyczne i rowerowe m. in. Szlak Papieski - na pamiątkę przejazdu przez Ząb Ojca Św. Jana Pawła|| w 1997 roku.

- Gubałówka (1123 m n.p.m.) jest najbardziej popularną częścią Pasma Gubałowskiego. Tworzące go grzbiety mają wyrównaną wysokość, jednak najwyższym wzniesieniem, które nieznacznie góruje nad otoczeniem jest Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.).
Będąc w Zakopanem trzeba koniecznie wjechać koleją linowo-terenową na Gubałówkę, skąd można podziwiać panoramę Tatr oraz doskonale widoczne położone u stóp Zakopane.
Po półgodzinnym spacerku grzbietem Gubałówki dochodzimy do Butorowego Wierchu, gdzie zjeżdżając dwuosobową koleją krzesełkową można powrócić do Zakopanego.
Przejazd koleją krzesełkową Butorowy Wierch dostarcza niezapomnianych wrażeń, nie tylko ze względu na pięknie widoczną panoramę Tatr, ale również ze względu na ciszę i spokój. Gubałówka jest również wspaniałym terenem do wędrówek pieszych oraz narciarskich - zimą.
Zimą zapraszamy na Butorowy Wierch skąd prowadzą wspaniałe szlaki biegowe.

 Kompleks basenów termalnych Termy Podhalańskie w Szaflarach to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Podhala. Położone na granicy Białego Dunajca i Szaflar. Cieszą się dużą popularnością wśród turystów indywidualnych  jak i grup zorganizowanych, doskonałe uzupełnienie dla szkoleń i wyjazdów integracyjnych

- Aquapark Zakopane -   ciekawe atrakcje wodne  jak: baseny, sauny, słoneczna łąka, lodowa grota, jacuzzi, hydromasaże, dzika rzeka, zjeżdżalnie, kręgielnia.  A także: restauracja, barek, sklep z art. Pływackimi również kursy nauki pływania oraz pływanie korekcyjne dla dzieci i młodzieży z wadami postawy. 


Góralskie Nomowiny

dla grup zorganizowanych istnieje możliwość wystawienia sztuki góralskiej pt: "NOMOWINY"  w sztuce tej można obejrzeć góralskie  zwyczaje związane z poprzedzającą wesele wizytą młodego wraz z rodzicami w domu wybranki, podczas której ustalano wielkość posagu oraz szczegółu związane z uroczystością zaślubin.
„Nomowiny” to  tytuł sztuki autorstwa Ewy Staszel-Krupy w reżyserii Barbary Zalińskiej-Sikoń, z którą współpracował Józef Pitoń, a konsultacją naukową służyła dr Stanisława Trebunia-Staszel. Sztukę wystawiono w sobotę 16 lipca 2011 w remizie OSP w Bustryku, a także we fragmentach na scenie plenerowej w niedzielę 17 lipca 2011, kiedy to poprzedził ją uroczysty przejazd swatów z narzeczonymi przez wieś.
sztuka została także wystawiona w dniu 22 sierpnia 2011r w ramach imprez towarzyszących Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Kinie Sokół w Zakopanem http://www.facebook.com/?ref=logo#!/event.php?eid=258370274179969
W sztuce „Nomowiny” występują: Hanka - Lucyna Stasik, Jasiek - Andrzej Wysocki, Matka Hanki - Barbara Zalińska-Sikoń, Ojciec Hanki - Marcin Walkosz, Matka Jaśka - Bożena Jarząbek, Ojciec Jaśka - Józef Staszel, Zolińsko - Helena Dzierżęga, Zoliński - Józef Komperda, Stasek - Paweł Zaliński, Wojciech Jarząbek - Ryszard Świątek, Maryśka Lasokowa - Ewa Staszel-Krupa, Kumoska - Anna Jarząbek, a w chórku zaśpiewali: Janina Zalińska, Czesława Szaflarska, Małgorzata Chyc, Tomasz Lipień, Stanisław Staszel.

Sztuka trwa 1.40 h po zakończeniu sztuki istnieje możliwość zabawy dla gości przy muzyce góralskiej koszt w zależności od  opcji czy sama sztuka czy z zabawą


Poniżej Atrakcje na które dostaniecie Państwo zniżki po przyjeździe  do naszego Ośrodka



O nas| Galeria| Oferta| Położenie| Kontakt| Atrakcje| Zdrowie Copyright by KingNet - Noclegi Zakopane